Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Pliki cookies
Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

2019-12-23 Podsumowanie 2019 r.


Czas wreszcie na podsumowanie sportowych wydarzeń 2019 r. w naszym światku czarnoprochowców a działo się oj działo.
Zaczęło się tak na poważnie w kwietniu od Daniela i Damiana. Panowie trochę namieszali na Grand Prix Itali i przywieźli kilka medali – Damian złoto w Donald Malson'ie i Remington'ie a Daniel brąz w konkurencji Lamarmora.
Potem wystąpił taki wysyp zawodów od tego kwietnia, że praktycznie co miesiąc było po 3-4 zawody do października. To był długi i męczący sezon dla wielu z nas, z kilkoma niespodziankami i jak zwykle burzliwy jak siwy dym nad strzelnicą.

Przejdźmy zatem do meritum i podsumujmy Rankingi Konkurencji za 2019 r. Zaczynamy od konkurencji MLAIC i replik karabinów odprzodowych.

1. Vetterli (R/O) – karabin cywilny 50 m. -tu odnotowaliśmy niesamowity, podwójny wyczyn Leszka czyli dwa razy 100 pkt i absolutny rekordzista Polski. Leszek wygrał ranking z imponującą sumą 490 pkt (przypominam liczy się tylko 5 najlepszych wyników w sezonie). Drugie i trzecie miejsce zajęli egzekwo Tomek i Marek uzbierawszy po 484 pkt.

2. Lamarmora (R/O) – karabin wojskowy 50 m, stojąc – ranking w tej konkurencji z dorobkiem 481 pkt wygrał Marek wyprzedzając Daniela i Jarka, którzy nie przekroczyli bariery 470 pkt.

3. Pensylvania (R/O) – karabin skałkowy, cywilny, 50 m, stojąc – to konkurencja, w której ponownie króluje Leszek z 454 pkt naciskany przez ciągle wschodzącą gwiazdę Adriana – 450 pkt, na trzecim miejscu Zbyszek też z Wawy nie pozwalający o sobie zapomnieć z 424 pkt.

4. Miquelet – karabin skałkowy, wojskowy, gładkolufowy, 50 m, stojąc – Adrian potwierdził, że plotki o „gwieździe porannej” są przesadzone i zajął pierwsze miejsce w rankingu tej arcytrudnej konkurencji z 375 pkt. Drugi Hubert, żołnierz Księstwa Warszawskiego z 354 pkt a trzeci Jarek ich druh uzyskał 292 pkt.

5. Whitworth (R/O) – karabin cywilny, 100 m, leżąc – Rysiek z Radomska przewodzi stawce z 428 pkt wyprzedzając Mariusza znad Olzy – 417 pkt i Petra zza Olzy co 400 pkt ustrzelił. Gdyby zechciało się Tomkowi z Wrocka wziąć udział 5 razy w zawodach na tym dystansie to kto wie, kto by był pierwszy a tak musiał obejść się smakiem.

6. Minie (R/O) – karabin wojskowy, 100 m, leżąc – Rysiek ledwie uciekł konkurencji z Zagłębia i Śląska zdobywając 396 pkt a punkt mniej ma Piotrek zza Przemszy (kolejny rodzynek) a trzeci Darek ze Śląska z 391 pkt.

7. Walkyrie (R/O) – konkurencja pań w karabinie cywilnym, 100 m, leżąc – konkurencja warta odnotowania bo pań strzelających u nas mało a wynik Agnieszki 91 pkt niejednego zawstydził. Zatem Agnieszka z Wrocka pierwsza a Zuzanna z Księstwa Cieszyńskiego druga.

8. Lorenzoni – czyli strzelba i rzutki – to rzadko u nas w Polsce strzelana konkurencja. Warto pochwalić Jarka z Wawy – 53 pkt, Karola ze wschodnich dzielnic – 52 pkt i Tadeusza – 45 pkt za samozaparcie w uprawianiu tej dyscypliny mimo tylko dwóch startów.

9. Midle-range – karabin cywilny, 300 m, leżąc – to wisienka na torcie strzeleckim nie szkodzi, że strzela się ją tylko raz w roku ale fakt, że małżeństwo Agnieszki i Tomka jest na czele a Rysiek im sekunduje warty jest uwagi i zainteresowania.


To tyle co do istotnych wyników w konkurencjach replik karabinów czas na przedstawienie statystyk w ich wzorach czyli oryginalnych karabinów z epoki. Tutaj przedstawię klasyfikację opartą na średniej arytmetycznej bo mało się organizuje zawodów w konkurencjach strzelanych oryginałami.

1. Vetterli /O – karabin cywilny, 50m, stojąc – pierwszy Wojtek vel Rusznik z Księstwa Cieszyńskiego z 88,5 pkt, drugi Krzysztof z dalekiego zachodu z tą samą ilością punktów a trzeci o 0,5 pkt gorszy Darek znad Rawy.

2. Lamarmora /O - karabin wojksowy 50 m, stojąc – tych trzech co powyżej tylko w lekko zmodyfikowanej konfiguracji. Pierwszy jak zwykle Rusznik – 89,5 pkt, drugi tym razem Darek z 88,25 pkt a trzeci Krzysiek z 86,5 pkt.


Przejdźmy zatem do konkurencji strzelanych replikami pistoletów bo i tu działo się wiele:

1. Kuchenreuter (R/O) – pistolet kapiszonowy, 25 m – ranking w tej konkurencji zycięża bezapelacyjnie Mariusz znad Olzy z 481 pkt, drugi Damian z Zielonej Góry z 474 pkt a trzeci o punkt mniej ma Marek z Gliwic.

2. Mariette – rewolwer, 25 m – i tym razem Mariusz pierszy z 470 pkt a Marek z Damianem się zamienili miejscami i ten pierwszy ma 468 pkt a drugi co w sumie jest trzeci ma punktów 465.

3. Donald Malson - rewolwer, 50 m – 405 pkt Damian nasz mistrz uzbierał Mariusza wyprzedzając o 5 pkt a trzeci ten zawsze uśmiechnięty Irek z Południa z 377 pkt co naszym jest odkryciem od prawie dwóch sezonów, kolejna wschodząca młoda gwiazda CP.


I w broni krótkiej strzelamy konkurencje za pomocą broni oryginalnej ale tak mało, że o jakieś sensowne podsumowanie jest trudno.

Ostatnia część tego swoistego resume sezonu 2019 r. to wyniki rankingów w konkurencjach „Non MLAIC”, w których też wiele się działo. Zacznijmy od polskiej konkurencji pistoletowej:

1. Pułaski – pistolet kapiszonowy, 50 m – nie trudno było zgadnąć, że Mariusz z Księstwa i tu jest pierszy z 419 pkt, wyprzedził krawaciarzy z Wawy Zbyszka z 387 pkt i Krzyśka z 376 pkt.

2. Sharps50 – karabin odtylcowy, 50m, stojąc – pierwsze miejsce nie dziwi nikogo one się należy od lat Markowi z Gliwic – 486 pkt, drugi jest Darek z 455 pkt a trzeci Michał z grodu Kraka z 453 pkt. Tych dwóch strzela klasycznie patronami.

3. Sharps100 - karabin odtylcowy, 100m, leżąc – co prawda w rankingu tej konkurencji nie mamy pełnych pięciu wyników ale zaliczamy 4 występy i tak prowadzi Marek 361 pkt przed Józkiem zza Przemszy z 322 pkt i Petrem zza Olzy czyli z Czech z 316 pkt.


Inne konkurencje odbyły się raz, góra da razy i trudno tu o klasyfikację.

Epilog

Największe trzy wydarzenia 2019 r.

Numer 1

Absolutny Rekord Polski 100 pkt ustanowiony dwa razy w tym sezonie przez Leszka.
To jest wynik legenda, o którym długo będziemy jeszcze sobie opowiadać kto był tam w Wawie i Wrocku i widział na własne oczy wyczyn Arcymistrza.

Numer 2

Rekord Polski ustanowiony na Mistrzostwach Polski przez Marka w konkurencji Maxymilian – karabin skałkowy, cywilny, 100m, leżąc – 83 pkt.

Numer 3

Złoty medal w konkurencji Berdan (sharps50) zdobyty na Mistrzostwach Europu przeze mnie.