Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Pliki cookies
Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

2020-12-25 Podsumowanie 2020 r.


Pamiętny to będzie rok 2020 zaczęło się jak u Hitchkock'a od trzęsienia ziemi a potem już było tylko co raz gorzej a na końcu zaświeciło słońce nadziei.
Zatem od początku pierwsze wieści o pandemii Coronavirusa Sars-2 nie były przerażające tak jak to obecnie widzimy i pierwsze styczniowe zawody w Jaworznie odbyły się normalnie i na tym skończył się nam normalny rok. Dopadła nas szybko wiadomość jak grom z jasnego nieba o zamknięciu Strzelnicy Miejskiej właśnie w Jaworznie. Gospodarze mieli tylko kilka tygodni na usunięcie swego wyposażenia i już strzelnica była niedostępna i nawet teraz w grudniu nie wiemy jak się jej historia dokończy definitywnie lub potoczy dalej. Potem było już tylko gorzej – ogłoszono stan pandemii, odwołano imprezy sportowe w tym nasze strzeleckie. Nie odbyły się zawody w Radomsku, Wrocławiu, na Expercie w Jaworznie, w Krakowie (Pasternik zamknięto rok wcześniej). Dopiero w lipcu w Pleszewie odbyły się pierwsze zawody po otwarciu sportu dla nas zawodników. Niektórzy z południa jak Marek i ja jeździliśmy do braci Czechów na ich zawody by podtrzymać kondycję i umiejętności, reszta czekała na otwarcie sezonu.
Niestety dla tych co nie jeździli do Czech na zawody sezon był ubożuchny w imprezy. W Polsce zawodów czarnoprochowych ledwie odbyło się od lipca osiem co niestety miało negatywny wpływ na nasz ranking strzelców. Przejdźmy zatem do niego bo chociaż skromny to jednak wart odnotowania bo ten rok 2020 należy do dziwnych i smutnych w naszej historii strzelectwa czarnoprochowego.
Mała uwaga techniczna tam gdzie nie było dużej frekwencji zamiast sumy punktów z 5 najlepszych zawodów musiałem się oprzeć na średniej ważonej branej pod uwagę dla tych zawodników co uczestniczyli w minimum 3 zawodach. Zaznaczę to przy omawianiu poszczególnych konkurencji.

Zacznijmy na przekór przeciwnościom od konkurencji broni krótkiej:

1. Kuchenreuter – pistolet jednostrzałowy, 25 m, jedna ręka (zamieszczam ten krótki opis dla tych co się nie orientują w nazwach konkurencji czarnoprochowych).
Ledwie 12 zawodników zaliczyło minimum 5 zawodów. Pierwszy w rankingu tej konkurencji z 466 pkt zameldował się Marek z Gliwic, drugi z 462 pkt Mariusz z Cieszyna a trzeci z 451 pkt Radim z Czech. Poziom był przeciętny i odczuwalna była nieobecność Krzyśka z Witnicy i chłopaków z Wawy.

2. Mariette – rewolwer 25m, jedna ręka:
I tutaj w rankingu pierwszy jest Marek z Gliwic z 456 pkt a drugie i trzecie miejsce okupują koledzy z Czech Rostislav i Radim 451 i 436 pkt. Poziom też nie za wysoki ale taki to był rok. Dla porządku podaję, że tylko 6 zawodników zaliczyło te 5 zawodów minimum.

3. Donald Malson – rewolwer, 50m, jedna ręka:
Pierwszy w tej konkurencji jest Mariusz z Cieszyna z 350 pkt, drugi Robert z Wawy co zdobył 325 pkt a trzeci Rostislav z Czech z 320 pkt. To bardzo trudna konkurencja stąd mało chętnych by ją regularnie uprawiać ledwie 39 strzelców jest odnotowanych na celpal w tym dziwnym 2020 roku.

4. Pułaski – pistolet jednostrzałowy, 50 m, jedna ręka.
W tej konkurencji jest podobnie niska frekwencja 24 odnotowanych zawodników i większość nie strzelała 5 zawodów w tym roku dlatego i tu opieram się na średniej ważonej:
Pierwszy tak jest Mariusz z Cieszyna z 80,78 pkt, drugi Krzysiek z Witnicy z 79,20 pkt, a trzeci Zbyszek z Wawy z 70,86 pkt.

Niestety pozostałych konkurencji z broni krótkiej nawet nie ma co wymieniać bo zawody w nich odbywały się sporadycznie z niską frekwencją.

Czas na konkurencje strzelane bronią długą. Karabiny jak zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem to i mam nadzieję przedstawić lepsze wyniki w tych konkurencjach.

1. Vetterli – dowolny karabin odprzodowy, 50m, postawa stojąc:
Pierwszy jest Marek z Gliwic z 484 pkt (średnia arytmetyczna z 5 zawodów to aż 96,57 pkt), drugi Petr z Czech z 476 pkt, a trzeci Tomek z Wrocka z 467 pkt. Znamienna przez pandemię jest nieobecność w tym zestawieniu Leszka ale za to cieszy jak na te czasy frekwencja 87 strzelców biorących udział w różnych zawodach w tej konkurencji a smuci ilość 10 zawodników którzy zaliczyli te 5 zawodów.
2. Lamarmora – karabin wojskowy odprzodowy, 50m, postawa stojąc:
W tej konkurencji już frekwencja niższa bo tylko 47 zawodników w ciągu roku ją strzelało i 12 minimum 5 razy. I tutaj pierwszym jest Marek z Gliwic z 472 pkt, drugi Tomek z Wrocka z 458 pkt, a trzeci Darek z Katowic z 455 pkt.
3. Pensylvania – karabin dowolny skałkowy, odprzodowy, 50 m, postawa stojąc:
Ledwie 19 strzelców w tym roku pandemicznym uprawiało tę trudną dyscyplinę a jako, że nikt nie zaliczył pięciu zawodów znowu trzeba się oprzeć na średniej ważonej z 3 zawodów.
Pierwszy jest Adrian z Wawy z 88,71 pkt, drugi Marek z Gliwic z 87,40 pkt a trzeci Daniel ze Szczecina z 85,80 pkt.
4. Miquelet – wojskowy karabin skałkowy, 50 m, postawa stojąc:
Niestety w tej konkurencji w tym roku była jeszcze niższa frekwencja bo ledwie 13 zawodników ją uprawiało a faworyci nie wzięli udziału w minimum trzech zawodach tak i zawiedli swych fanów. Zatem wygrał a jakże pierwszy żołnierz Księstwa Warszawskiego Hubert z 62,75 pkt, drugi był Franciszek z Jaworzna z 58,00 pkt a trzeci Richard z Czech z 53,25 pkt.
5. Whitworth – karabin dowolny, 100m, postawa leżąc.
To trudna i wymagająca konkurencja tak sprzętowo jak i kondycyjnie i może przez to ledwie 41 strzelców ją uprawia z tego niestety tylko pięciu brało udział w minimum 3 zawodach i to wśród nich rozstrzygnęło się zwycięstwo w rankingu w tej konkurencji za pomocą średniej ważonej. Pierwszy jest Milan z Czech z 82,45 pkt, drugi Rysiek z Radomska 80,50 a trzecia Zuzanna z Cieszyna z 79,71 pkt. Postępy Zuzi bardzo cieszą bo to nasza nadzieja strzelecka na przyszłe lata.
6. Minie – karabin wojskowy, 100 m, postawa leżąc. Jeszcze trudniejsza konkurencja i jeszcze mniejsza frekwencja bo tylko 24 zawodników bierze w niej udział. Pierwsze miejsce na podstawie średniej ważonej z minimum 3 zawodów zajęła Zuzanna z Cieszyna z 79,86 pkt, drugie Milan z Czech z 78,45 pkt a trzecie Krzysiek z Witnicy z 76,4 pkt.
7. Sharps50 – karabin odtylcowy, 50 m, postawa stojąc.
Ta konkurencja jest u nas co raz bardziej popularna już 32 strzelców wzięło w niej udział w ciągu roku. Nie ma niespodzianek tutaj dominatorem jest Marek z Gliwic z 480 pkt, drugi Milan z Czech 457 pkt, a trzeci kolejna nadzieja polskiego strzelectwa czarnoprochowego młody Krzysiek z Andrychowa z 454 pkt.

Niestety w pozostałych konkurencjach tak z broni krótkiej jak i długiej nie odnotowano znaczącej ilości zawodników by można było pisać o miarodajnym rankingu.
Dla uzupełnienia dodam parę danych statystycznych. Zacznijmy od najlepszych 20 wyników w tym roku (czyli najlepsze wyniki danego zawodnika w danej konkurencji):
Pkt.NazwiskoKonkurencja
98MarekVetterli (R/O)
98MarekKuchenreuter
98Krzysiek K.Kuchenreuter
98MarekLamarmora (R/O)
98LeszekVetterli (R/O)
97TomekVetterli (R/O)
96PetrVetterli (R/O)
96Marian JacekLamarmora (R/O)
95MarekMariette
95KrzysiekVetterli /O
95TomekLamarmora (R/O)
94Dariusz G.Mariette
94DarekLamarmora (R/O)
94MiroslavVetterli (R/O)
94DanielKuchenreuter
94MiroslavLamarmora (R/O)
94RobertKuchenreuter
94MariuszKuchenreuter
94DamianMariette
94TomekWhitworth R/O

Odbyło się 19 zawodów odnotowanych na celpal.org w tym 8 w Czechach gdzie startowali nasi zawodnicy lub zawodnicy z Czech, którzy są uwzględniani w naszym systemie.
W tym dziwnym 2020 r. udział we wszystkich zawodach odnotowanych na celpal.org wzięło udział tylko 185 zawodników (w 2019 r. - 208), którzy uczestniczyli w 1298 osobostartów (w 2019 r. było 2422 osobostartów).
Nie było też spektakularnych wyników jak 2x100 pkt. Leszka w zeszłym roku, nie padł też żaden wynik 99 punktowy ale co się dziwić jak nie było zawodów i forma naszych strzelców uległa zniżce.
Miejmy nadzieję, że 2021 r. to będzie rok odbudowy naszego czarnoprochowego strzelectwa a nasze młode nadzieje jak Zuzanna, Krzysiek, Adrian no i ci trochę starsi pokażą jak można się odbudować i osiągać bardzo wysokie wyniki czego im i nam wszystkim życzę.